Nejčastější chyby při třídění odpadů

Třídění odpadu

To, které výrobky nepatří do komunálního odpadu a přírody, snadno poznáte podle symbolu přeškrtnuté popelnice na obalu.

Vyvarujte se nejčastějších chyb při třídění odpadů!

Zbytky jídla v plastových obalech
Drobné znečištění plastových obalů nevadí, nesmí v nich však být zbytky jídla. Problém ale je mastnota. Plastovou lahev od rostlinného oleje je potřeba pořádně vymýt. Do plastů patří tento obal až po pečlivém vymytí teplou vodou a přípravkem na mytí nádobí. Naopak se není třeba bát do tříděného odpadu vyhodit prázdné obaly od mýdel nebo šamponů a dalšího běžného drogistického zboží.

Obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek do žlutého kontejneru nepatří vůbec.

Plata od vajec
Papírové obaly od vajec či ruličky od toaletního papíru už se recyklovat nedají. Jsou sice z papíru, ale již tolikrát recyklovaného, že jde o poslední uplatnění hmoty.

Použité papírové kapesníky
Papírové kapesníčky jsou sice z kvalitního papíru, po jejich použití ale do kontejneru na papír z hygienických důvodů nepatří.

Obaly od sušenek a chipsů
Pokud je vnitřní strana obalu od brambůrků, sušenek nebo koření stříbrná, zkontrolujte, zda je na obalu symbol trojúhelníku s číslem 5 a písmeny PP. Pokud ano, můžete jej bez obav vyhodit do plastů. Pokud ne, patří do směsného odpadu.

Krabice od pizzy
Mastnota hraje zásadní roli v případě možnosti recyklace papíru. Typickým příkladem je krabice od pizzy. Je sice papírová, ale obvykle také mastná. Proto ji nevyhazujte do modrého kontejneru, nýbrž do toho na směsný odpad. Nejlepší je krabici rozdělit – pokud víko zůstalo čisté, můžeme jej oddělit a vytřídit.

Nákupní účtenky
Účtenky obvykle bývají tištěny na termopapír a ten představuje při následné recyklaci problém. Vyhazujte je proto do směsného odpadu.

Tuba od zubní pasty
Ačkoliv je na první pohled plastová, recyklovat se nedá. Tuba od zubní pasty bývá totiž na své vnitřní straně potažena hliníkovou fólií. Její místo je tak ve směsném odpadu.

Papírové kelímky od kávy
Do kontejneru na papír nepatří ani jednorázové kelímky. I když vypadají, že jsou vyrobeny pouze z papíru, ve skutečnosti obsahují i plast bez něhož by káva z kelímku protekla.

Obálky s okýnkem
Recyklovat lze i obálky s fóliovými okénky či papír s kancelářskými sponkami, během dalšího zpracování vytříděného papíru dojde k jejich oddělení.

Rádce, co kam patří

Nebudete-li si vědět rady, kam který druh odpadu patří, vyzkoušejte rádce na stránce jaktridit.cz

Do textového pole napíšete např. polystyren a rádce vám poradí, že tento odpad patří do plastů:

Rádce kal co patří
Pokud budete pečlivě třídit, nejenže tím přispějete k ochraně životního prostředí, ale také se obci sníží náklady na likvidaci směsného komunálního odpadu.

Užitečné stránky se zdrojem informací

Plakáty (samolepy) na kontejnery

plasty_cz_2020.pdf