Obsah

Změna skládkovacího poplatku – zdraží se likvidace odpadu?

Typ: ostatní
PenízePoslanci a Ministerstvo životního prostředí si pro všechny obce připravili skutečnou lahůdku – k 1. 1. 2021 začal platit nový zákon o odpadech. Publikován ve Sbírce zákonů byl 23. 12. 2020, na seznámení se s jeho zněním a přípravu tak zbylo celých 8 dní přes vánoční svátky...

Asi nejdůležitější novinkou zákona je zdražení skládkovacího poplatku, který platí obec za uložení každé tuny komunálního odpadu na skládce. Dosavadní cena 500,- Kč za tunu se zvýšila k 1. lednu 2021 na 800,- Kč za tunu, v dalších letech se bude rovněž postupně zvyšovat až na částku 1 850,- Kč za tunu.
V praxi to pro naší obec znamená, že  poplatek vybíraný od občanů zaplatí ani ne třetinu nákladů a kvůli navýšení poplatku za tunu lze předpokládat další růst nákladů.

Nezbývá než si položit otázku: "Zdražit odpady nebo např. upravit frekvenci svozů v obci?" To by ale v rámci šetření znamenalo frekvenci svozů snížit, což nebude zrovna populární krok.
 

Všichni víme, že  množství tříděného odpadu  v naší obci je už nyní na hraně. V průběhu tohoto roku se tímto problémem bude zabývat zastupitelstvo obce.


Vytvořeno: 5. 4. 2021
Poslední aktualizace: 5. 4. 2021 22:46
Autor: Správce Webu