Problematika pitné vody v Kunraticích

Nečistoty ve voděV poslední době se objevují čím dál tím častěji problémy se zakalenou pitnou vodou. Lidé volají a stěžují si na silný zákal, který se s přestávkami objevuje.

Podle vzorků vody, které pravidelně odebírá Zdravotní ústav, nebyly zjištěny žádné závažné problémy s pitnou vodou. Pouze v ukazateli "železo" máme nepatrně zvýšenou koncentraci.

Zjišťoval jsem okolnosti a příčiny, co by mohlo způsobovat častý zákal ve vodě. Jedna z příčin je změna hydrostatického tlaku v potrubí, to znamená velký odběr vody ve velice krátké době, tím se uvolňují nečistoty vně potrubí. Pokud je odběr vody stabilní, tento jev se neprojevuje. Je za námi období, kdy lidé napouštěli bazény a ve větší míře zalévali své zahrady.

Na konci června jsme udělali odečet a zjistili jsme, že občané odebrali za 27 hodin stejné množství vody jako třeba v únoru za 10 dnů a to by mohla být jedna z příčin. Nicméně voda vykazuje zákal i v době, kdy není tak velký odběr vody. Jedna z příčin by mohlo být také napojení nového zdroje u prameniště, jeden ze zářezů očividně vykazuje větší koncentraci železa. Máme zde nabídku na filtraci a úpravnu pitné vody, cena činní 328 400,- Kč, je ale potřeba dodat, že na prameništi není zdroj elektřiny, který je pro provoz nutný. Přípojku elektřiny, bychom museli financovat sami, délka trasy je cca 450 metrů a to by nebyla zrovna levná záležitost.

Nicméně se nyní situace maličko uklidňuje. Rád bych vás poprosil o vaši součinnost, aby jste mne neprodlěně informovali, pokud se u vás doma objeví problém se zakalenou vodou.

Dle vašich poznatků bychom mohli snadněji vypozorovat, kde se problém vyskytuje - zda je pouze u některých odběratelů, či nikoliv a následně se zaměřit cíleně na kritická místa v obci.

Pavel Kryštůfek
starosta obce