Obecní úřad obce Kunratice u České Kamenice zachraňuje unikátní drobnou památku

V letošním roce realizuje Obec Kunratice v rámci účelové neinvestiční dotace z Programu na záchranu a obnovu drobných památek a architektury dotvářející kulturní krajinu Ústeckého kraje pro rok 2018 projekt „Sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého z r. 1719 – Kunratice u České Kamenice - rekonstrukce“.

Je rok 1719, rok, kdy došlo k otevření hrobu Jana Nepomuckého. V témže roce nechávají manželé Elias a Dorothea Eschlerovi na své osobní finanční náklady zbudovat v Kunraticích na Děčínsku jeho sochu na ozdobném soklu a sloupu. Socha vznikla na počest umučeného generálního vikáře a pražského arcibiskupa, až později uctívaného jako svatý Jan Nepomucký. Od jeho násilné smrti v tom roce uplynulo již 326 let. Teprve za dva roky nato došlo k jeho blahořečení a až za dalších deset let v roce 1729 byl Jan prohlášen za svatého.

LogoObecní úřad, majitel unikátní drobné památky se stal nositelem dotačního projektu. Finanční krytí rekonstrukce je pokryto z prostředků získaných od Krajského úřadu Ústeckého kraje a dále z prostředků Obecního úřadu Kunratice a Spolku Pod Studencem, který dlouhodobě úspěšně působí v katastru obce. Další část finančních prostředků jde ze soukromých darů. Již opakovaně dochází krásné situaci, kdy lidé darují své finance na činnost spolku, tedy na obnovu krajinotvorných prvků. Spolek Pod Studencem je poukáže jako dar na výrobu osvětlení sloupu. Bez dotační podpory ÚK  a finančních darů od soukromých dárců by se tato překrásná drobná památka dotvářející krajinu nikdy své proměny nedočkala. Děkujeme všem.

Projet ve své I. etapě bude ukončen koncem měsíce prosince 2018. Vzhledem k tomu, že následná II. etapa, tedy zhotovení sochy světce bude následovat již v příštím roce, plánuje obec slavnostní požehnání celkově zrekonstruované památky až po dokončení prací restaurátora. Dovolíme si představit ukázky z postupu prováděných prací restaurátora BcA. Jana Fedorčáka z České Lípy. Plněním projektu kvalitně reprezentujeme celý Ústecký kraj. Pojďme se podívat, jak práce na obnově v dílně restaurátora probíhají. Bude to nádhera, co říkáte?

Jitka Tůmová,
předseda Spolku Pod Studencem