Komplexní pozemkové úpravy v naší obci

SPÚ

V současné době jsou v plném proudu komplexní pozemkové úpravy v katastrálním území Kunratice u České Kamenice.

Po obci se zhruba měsíc pohybují geodeti z firmy AGROPLÁN spol. s.r.o., kteří jsou pověřeni Státním pozemkovým úřadem k vytyčení liniových staveb, které budou obsahem nové katastrální mapy. Některé z vás možná vyděsily zaražené kolíky v těsné blízkosti vašich pozemků. Jedná se především o vytyčení hranice katastrálního území Kunratice, případně vodních toků cest a komunikací. Není třeba se obávat o pozemky ve vašem vlastnictví. Vytyčení hranice liniových staveb budou součástí zaměřeného polohopisu v obvodu komplexních pozemkových úprav, který slouží jako podklad pro návrh nového uspořádání pozemků.

Pozemkový úřad zaslal některým z vás dopis s pozvánkou na úvodní jednání, které proběhne v pondělí 25. 4. 2022 od 15:30 hod. na Obecním úřadě v Kunraticích, kde budou účastníci (vlastníci pozemků) seznámeni s účelem, formou a předpokládaným obvodem pozemkových úprav. Bude projednán postup při stanovení nároků vlastníků a případné další otázky významného pro řízení o pozemkových úpravách. Pokud jste pozvánku obdrželi neostýchejte se a přijďte.

V případě vašich dotazů vám pracovníci Pozemkového úřadu vše vysvětlí.

A co se vlastně pozemkovými úpravami rozumí:

• vytvoření podmínek pro racionální hospodaření vlastníků půdy
  • pozemky se prostorově a funkčně uspořádají, scelují nebo dělí, zabezpečuje se přístupnost
  • využití pozemků a vyrovnávají se jejich hranice
  • původní pozemky zanikají a zároveň se vytvářejí pozemky nové, k nimž se uspořádají vlastnická práva a s nimi související věcná břemena

Pozemkové úpravy dále zajišťují:

• podmínky pro zlepšení kvality života ve venkovských oblastech
  • zlepšují konkurenceschopnosti zemědělství
  • zlepšení životního prostředí, ochranu a zúrodnění půdního fondu
  • vodní hospodářství zejména v oblasti snižování nepříznivých účinků povodní
  • řešení odtokových poměrů v krajině
  • zvýšení ekologické stability krajiny