Budou mít Kunratice venkovní Betlém?

Luděk a BetlémMyšlenkou venkovního Betlému se zaobírá místní truhlář Vítek Filipec. Obecní zastupitelstvo chce jeho nápad podpořit.

Jistě jste si všimli, že v posledních 6-ti letech se čas od času objeví v Kunraticích   nepřehlédnutelná postava, kterou dřív slyšíte než vidíte - pan Ludvík Farkaš.

Luděk, jak mu říkáme, je obyvatel ústavu pro lidi s mentálním  postižením v Kytlicích. Je zaměstnán v truhlářství, kde provádí lehčí truhlářské a pomocné práce. Kromě příkladného přístupu k práci, kdy vám za přidělený úkol s radostí poděkuje způsobem, že ve vás vzbudí pocit záchrany jeho existence před životem v bídě, má také dar osobitým způsobem převádět realitu do malovaných obrazů.

Přestože má často výstavy svých obrazů od Prahy po Šluknovský výběžek, již delší čas se zaobírám myšlenkou zachytit Luďkovo umění trvalejším způsobem než jen na stovky obrazů, které chrlí obdivuhodným výkonem. Minulý rok tak začal tvořit předlohu velkého Betlému, který můžete vidět vedle truhlářské dílny.

V prosinci jsme s Kubou Švehlíkem, který je v obecním zastupitelstvu za kulturu, zjistili, že se myšlenkou venkovního Betlému zaobíráme oba. Tak se nabídlo samo od sebe spojit Luďkovo umění s realizací obecního Betlému. Tento nápad jsem předložil i panu starostovi Pavlovi Kryštůfkovi, který ho také podpořil.

Přestože máme na realizaci celý rok, chtěl bych začít s výrobou Betlému nyní přes zimu, kdy budu pracovat především na dílně, protože  s jarními a letními montážními pracemi nejde malovaní figur propojit. Proto prozatím finanční zátěž (vodovzdornou překližku, barvy, práce Luďka, vyřezání postav) pokryji vlastními prostředky, s tím, že bychom oslovili dárce, kterým je tato myšlenka blízká o finanční pomoc. Budeme muset ještě vymyslet, jakou formou sbírka proběhne, o čemž vás včas uvědomíme.

Výroba Betlému se uskuteční zřejmě na etapy (1. etapa - Svatá rodina,  2. etapa - vůl a osel, 3. etapa - pastýři, 4. etapa - tři králové atd.) podle toho, jak se to bude časově a finančně  dařit  zajišťovat.

V. Filipec, Kunratice

Vytvořeno: 11. 1. 2017